Wsparliśmy Alisię i Rybnickie Dni Integracji

13 i 14 maja w Rybniku zostały zorganizowane IV Rybnickie Dni Integracji. To ważne wydarzenie od czterech lat organizuje Miasto Rybnik oraz Stowarzyszenie „Oligos”. Celem przedsięwzięcia, któremu w tym roku przyświecało hasło “Masz w sobie dobro! – przekaż dalej”, jest przede wszystkim pokazanie potencjału osób z niepełnosprawnościami oraz zaangażowanie społeczeństwa lokalnego we wspólne działanie.

Tegoroczną edycję Rybnickich Dni Integracji wsparła również kadra i uczestnicy Hufca Pracy w Rybniku, który był oficjalnym partnerem wydarzenia. Podczas pierwszego dnia wolontariusze z hufca pomagali podczas przemarszu osób niepełnosprawnych ulicami miasta pod Urząd Miasta Rybnika, gdzie uczestniczący w przedsięwzięciu spotkali się z Prezydentem Miasta Rybnika Piotrem Kuczerą, który przekazał organizatorom i uczestnikom symboliczny klucz do bram miasta. Następnie grupa udała się do kościoła pw. św. Józefa Robotnika w Rybniku, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji wszystkich osób z niepełnosprawnościami oraz wspierających ich ludzi dobrej woli. Po nabożeństwie grupa zebrała się na placu kościelnym, gdzie nastąpiła kolejna część wydarzenia, czyli otwarcie pierwszej rybnickiej jadłodzielni, która ma wspierać najbardziej potrzebujących mieszkańców, ale także przeciwdziałać marnowaniu się żywności. Po oficjalnej części przyszedł również czas na zabawę i integrację. Młodzież i kadra rybnickiego hufca zaangażowała się w organizację pikniku na rybnickim Kampusie, gdzie osoby niepełnosprawne mogły uczestniczyć w przygotowanych grach i zabawach, posilić się oraz uczestniczyć w występach artystycznych.

Drugiego dnia imprezy kadra i uczestnicy z OHP również zaangażowali się w pomoc w zorganizowanych tego dnia przedsięwzięciach. Dwunastoosobowa grupa  uczestników hufca wraz z wychowawcami wzięła udział w charytatywnym maratonie pływackim „Płyniemy dla Alisi”, którego szczytnym celem było zebranie potrzebnych środków na rehabilitację pooperacyjną 3-letniej rybniczanki. W ten sposób młodzież z OHP dorzuciła swoją cegiełkę do przepłynięcia zadeklarowanego dystansu 42 195 m na basenie Akwarium w Rybniku –Boguszowicach. Warto zaznaczyć, że liczny udział przedstawicieli różnych środowisk przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów, gdyż ostatecznie przepłynięto kilka maratońskich dystansów.  Z kolei inna grupa wolontariuszy była odpowiedzialna za przygotowanie stoiska z posiłkiem regeneracyjnym oraz napojami dla wszystkich osób, które zaangażowały się w inicjatywę maratonu pływackiego. Przygotowane kanapki i napoje wszystkim smakowały wyśmienicie, o czym świadczyły liczne słowa uznania odwiedzających stoisko przygotowane przez OHP.

Na zakończenie IV Rybnickich Dni Integracji komendant Hufca Pracy w Rybniku odebrała podziękowania z rąk przedstawicieli zarządu Stowarzyszenia „Oligos” Marka Medaliona i Jarosława Tobiasza, którzy podkreślili jak wiele dobra przyniosło partnerstwo OHP w zorganizowaniu tej niezwykle cennej inicjatywy.